Karıncayiyen

 13,00

Stokta yok

Stok kodu: 978-605-9385-05-3 Kategoriler: , ,

Kitap Hakkında

Sayfa Sayısı

16

Yayınevi

Yazardan Direkt

Dil

Türkçe

ISBN

978-605-9385-05-3

Yayım Tarihi

2016

Yazar Hakkında

Caner Özdurak

Caner Özdurak

Çocukluk ve ilk gençlik yıllarının geçtiği Kırklareli gibi küçük bir şehirde, derdini anlatmak için kalem ve kağıtla dost olur. Bu iki dostuyla kimi zaman yazı yazan, kimi zaman resim çizen Caner, yazı ve resim arasında tercih yapamayınca çareyi çizgi roman çizmekte bulur. Dokuzuncu sanat olarak nitelendirilen çizgi roman sanatı için “Resim ve yazının kesiştiği en üst nokta” tanımını yapan Caner’in, 15 yıldır çizmeye devam ettiği Dehliz adlı çizgi roman fanzini bu kalemlerin aşırı çalışmalarının bir ürünü. 2010 yılında Amerikan Futbolu İllüstratorü adlı köşesinde NFL ve TAFL’deki gelişmeleri kendine özgü çizgileriyle yorumlayan Caner, 1998 yılından itibaren Dehliz, Saklı Kent, Karakalem (Heavy Metal illüstrasyonları), Pentagram adlı fanzinleri çıkardı. 10 Cent Tales, Klan gibi fanzin çizgi romanlarında da konuk çizer olarak yer alan Caner, profesyonel olarak da Galatasaray Resmi Dergisi, Gelin Dergisi, Davetsiz Misafir, Patatez, Gargi, Gölge e-dergi, Hayatım Futbol e-dergi, Hardal ve Futbol Extra gibi dergilerde çizimleriyle yer aldı.

Art of CÖ logosu altında bağımsız çizgi roman yayınlarına devam eden Caner şimdiye kadar Karıncayiyen 1-2, Saha Çizgisi 1-2 ve Dehliz Koleksiyon sayılarını çıkardı.

Bütün bu çizim geçmişiyle çok uyumlu (!) bir şekilde Caner, sırasıyla 2002 yılında Kadıköy Anadolu Lisesi, 2007 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi – İktisat, 2010 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi – Uluslararası Finans ve 2018 yılında Yeditepe Üniversitesi-Finansal İktisat bölümlerinden mezun olmuştur.

Arka Kapak

Karıncayiyen, Aadvark, Orycteropus Afer: Toprak altında ini olan, gececi, kendi halinde, sessiz, sakin, tarih öncesine ait bir yaratık. “Karıncayiyen” sözcüklere yer vermeyen, Wittgenstein’ın oyunlarını reddeden, bir grafik roman; bu şekliyle küresel grafik roman hareketine özgün ve iddialı bir katkıda bulunuyor çünkü her ne kadar sözcüklerle çizginin elele vermesinin bir çizgi-roman için gerekli olduğuna çoğumuz inansak da, bu aslında doğru değil: sözcükler çizgi-romanın önemli bir parçası olsa da, bu görsel anlatım biçiminde sunulan bir hikayeyi algılamak için gerekilik teşkil etmiyor. Çizgi yapısı farklı ve renklandirilmiş olsa da, öncüleri 20. yüzyılın ilk yarısından Frans Masereel, Lynn Ward ve Max Ernst, çağdaşları ise Eric Drooker, Clifford Harper ve Thomas Ott gibi sanatçıların derin ve sert sosyo-politik duruşlu eski bir baskı biçimi “woodcut” sanatına dayanan, ve, ardışık resimsel ve diğer imgelerin belirli bir anlatıma hizmet etmesi, izleyene bilgi aktarması , ve estetik bir reaksiyon oluşturması için yapılandırılmış sözcüksüz görsel anlatırnın liminal ama görkemli duruşuna saygı duruşu anlamına da geliyor; “Karıncayiyen” … Bu kitap sizi zorlayacak ve üzerinde zaman harcamak zorunda kalacaksınız: bu hap gibi yutulan pop-kültür ürünü bir hikaye değil ; 140 karakterle gürültü yaratmanın matah olduğu ama 141 . karakteri okuyacak ve daha önemlisi anlamaya çalışacak zamanımız olmadığından gittikçe daha fazla uyuştuğumuz ve aptallaştığımız, bize tatminsiz ve mutsuz hayatlar yaşamayı dayatan pazarlama endüstrisi tarafından imal edilmiş küresel bir kültürde, dünyada neyin nereden çıktığını bilmeden borazan üfteyen güruhların tüketimine sunulmuş bir adak hiç değil …

İçinde Ne Var

Değerlendirmeler

Henüz değerlendirme yapılmadı.

Sadece bu ürünü satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.