Konuşuyorum Ama Anlayamıyorum

 35,00

Stok kodu: 978-605-938506-0 Kategoriler:

Kitap Hakkında

Sayfa Sayısı

225

Yayınevi

Yazardan Direkt

Dil

Türkçe

ISBN

978-605-938506-0

Yayım Tarihi

2016

Yazar Hakkında

Sezer Sarıöz

Sezer Sarıöz

İstanbul’da doğdu. Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi ve Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngiliz Eğitimi’ni bitirdikten sonra, Yeditepe Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nde Konferanslarda Not Alma Teknikleri dersi verdi ve Seviye Tespit Sınav Merkezi’nde üniversite öğrencileri için İngilizce değerlendirme sınav soruları hazırladı. Bu yıllarda Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nde MÜSEM’in düzenlediği kurslarda Genel İngilizce ve TOEFL dersleri verdi. 2001’de Paris’te Le Comptoir des Langues’da meslek sahiplerine yönelik Genel İngilizce ve İş İngilizcesi dersleri verdi ve İngilizce hikaye seslendirdi. 2003’te İzmit Dilko Yabancı Dil Okulu’nda Genel İngilizce, İş İngilizcesi ve TOEFL dersleri verdi. Ayrıca okulun anlaşmalı olduğu kurumlar için simultane çeviriler yaptı. 2004’te Yeditepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde Uygarlık Tarihi dersleri verdi. Aynı dönem Yeditepe Üniversitesi Yabancı Diller Okulu’nda Tez Hazırlama, Eleştirel Düşünme ve Akademik Sunum dersleri verdi. 2004’te Saint Benoit Fransız Lisesi için Fransızca’dan İngilizce’ye çeviri yapmaya başladı. 2006’da Saint Benoit Fransız Lisesi’nde kadrolu öğretmen olarak çalışmaya başladı. 2007’de Grup Florence Nightingale Hastaneleri için tıp alanında bilimsel çeviriler yapmaya başladı. Aynı yıl İstanbul NLP Group’ta NLP Practitioner ve NLP Master eğitimlerinde yabancı psikolog ve psikiyatrlar için çevirmenlik yaptı. 2010’da İstanbul Bilim Üniverstesi’nde Tıp Fakültesi öğrencilerine yönelik TOEFL dersi, bilimsel rapor yazma, bilimsel bir yazıyı yayınlama ve sunma dersleri verdi. Halen Saint Benoit Fransız Lisesi’nde İngilizce öğretmeni olarak çalışmaktadır.

Arka Kapak

Sözcük hazinemiz kişiliğimizi yansıtır; çünkü bildiğimiz sözcüklerle düşünürüz. Düşündüklerimizi konuşur ve yazarız. Ancak bildiğimiz sözcükleri kullanırken, bu sözcüklerin nereden geldiklerini düşünmeyiz.

Konuşuyorum Ama Anlayamıyorum: İngilizce Sözcüklerin Etimolojisi, çoğu Türkçede de kullanılan sözcüklerin İngilizceye hangi dilden hangi anlamda girdiğini açıklar.

Aslında trajedinin keçi şarkısı, karantinanın 40 gün, kimyanın demleme, kanaryanın köpek, okaliptüsün iyi saklanmış, Fırat’ın güzel akan, bütçenin küçük çanta, şirketin ekmeğini kazandığın yer, seminerin fidelik olduğunu biliyor muydunuz?

Bu kitapta, bunun gibi 300’ün üzerinde sözcüğün etimolojisini okurken, tarihten mitolojiye matematikten bilime, sanattan yemeğe, politikadan ekonomiye birçok konuyu inceleyerek İngilizce sözcüklerin sırlarını da keşfedeceksiniz.

Üzerinde pek de düşünmediğiniz bu bilgileri bir yandan en eğlenceli şekilde öğrenirken, öte yandan kelimelerin hikâyeleriyle birlikte, İngilizce ve Türkçe arasındaki benzerlikleri keşfetmeye hazır olun!

İçinde Ne Var

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.

Sadece bu ürünü satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.