Korfu’da Fırça Tabelacılığı

Icinde Ne Var

 60,00

Stokta yok

Stok kodu: 978-605-65706-0-5 Kategoriler:

Kitap Hakkında

Dil

Türkçe

ISBN

978-605-65706-0-5

Yayım Tarihi

2015

Yazar Hakkında

Oğuz Öztuzcu

Oğuz Öztuzcu

Oğuz Öztuzcu, 1942’de doğdu.1961’de Robert Kolej’i, 1966’da ODTÜ Mimarlık Fakültesi’ni bitirdi. 1967’de Liverpool Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ Toplu konut ve Şehircilik eğitim programına katıldı.

Askerliğini 1970 te bitirdikten sonra 10 yıla yakın bir süre kalacağı Stockholm’e yerleşti ve “Kungliga Poststyrelsen” (Kraliyet Posta İdaresi ) mimarlık ve inşaat bölümünde çalışmaya başladı. İki yıllık bir süre sonunda da bu kurumdan ayrılarak, 1978 de kesin olarak Türkiye’ye döneceği tarihe tarihe kadar “Oguz Öztuzcu Arkitekt Kontor” olarak mimarlık faaliyetlerini sürdürdüğü ve uluslararası üne sahip Le Corbusier’in ‘proteje’si Mimar Leonie (Lola) Geisendorf’la paylaştığı, kendi bürosunu açtı.

Türkiye’ye dönüşünden sonra kendi mimarlık bürosu kanalıyla özellikle İstanbul, Bodrum, Marmaris ve Antalya’da, yüzü aşkın proje ve uygulama gerçekleştirdi.

Mimarlık faaliyetlerine paralel olarak fotoğraf sanatıyla da uğraştı. Yapıtlarını üçü İstanbul, birisi de Arezzo-İtalya’da olmak üzere dört kez sergiledi.

Çatalhöyük Dostları Derneği kurucularından olup, kazının başlangıç dönemlerinde kazı ekibine destek ve katkıları oldu.
Mimarlık, fotoğraf, arkeoloji alanlarında yayımları, makaleleri, söyleşileri, konuşmaları, panel ve jüri üyelikleri olan Öztuzcu 2007-2013 de, son iki yılı Başkan olarak, İstanbul Serbest Mimarlar Derneği yönetiminde yer almıştır.

İSMD Başkanlığı döneminde İstanbul’da Göbeklitepe ve Çatalhöyük konferanslarının gerçekleşmesine önayak oldu.
İSMD olarak Avrupa Birliğinden sağlanan fonla 12 bölüm olarak NTV’de yayımlanan “Yaşasın Mimarlık” belgeselinin proje yöneticiliğini yaptı.

Öztuzcu halen İstanbul’da Serbest Mimarlık Faaliyetlerine devam etmektedir.

2003 yılında kısa bir tatil için Yunanistan’ın Korfu adasına gitmiştim. Sokaklarındaki ilk gezintimde dükkanların, kafe’lerin, lokantaların, berberlerin ve benzeri iş yerlerinin cephelerindeki fırça işi tabelalar özellikle dikkatimi çekti. Dünyada kaybolmaya yüz tutmuş fırça tabelacılığı sanatının Korfu’da yaşamakta olduğunu görmek beni heyecanlandırdı.

Bu tabelaların kimler tarafından tasarlandığını araştırdığımda grafik sanatı eğitimi almamış yerel zenaatkarların ürünleri olduğunu öğrendim. Bazılarını işyerlerinde ziyaret ederek üretimlerini izledim.

Daha sonra,toplam birkaç günlük Korfu tatilimin geri kalanını bu tabelaların fotoğraflarını çekmeye ayırdım.

Bir Korfu’lu tabelacının bana dönüş yolumdaki Selanik’te de üretim yaptıklarını söylemesi üzerine adreslerini aldım ve bulabildiğim kadarıyla bu örnekleri de fotoğrafladım.

Yurda döndükten sonra tüm bu fotoğraflar kullanılmadan arşivimde bir köşede unutuldu. Ta ki yakın tarihte onlara tekrar rastlayana kadar.

Bu sefer, yayımlanabilmeleri için gerekli çabayı göstermeye karar verdim.

Sonuç elinizde:

Korfu’lu fırça tabelacılığı ustalarından 50 tanesi Korfu’dan, 10 tanesi de Selanik’ten olmak üzere toplam 60 örnek.

Umarım onların bu eserleri sizlerin de takdirini kazanır ve fırça tabelacılığının yaşatılması için farkındalık uyandırılmasına hizmet ederler.

Oğuz M. Öztuzcu, 2015

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.

Sadece bu ürünü satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.