21.Yüzyılın Yeni Salgını LYME HASTALIĞI

 200,00

Stok kodu: 978-605-245-719-1 Kategoriler: ,

Kitap Hakkında

Dil

Türkçe

ISBN

978-605-245-719-1

Yazar Hakkında

Prof. Dr. Barbaros Çetin

Prof. Dr. Barbaros Çetin

1959 yılında Hafik-Sivas’da doğdum. 1976 yılında Ankara Etlik Lisesinden mezun oldum. 1981 yılında AQnkara Üniversitesi, Fen Fakültesi Biyoloji Bölümünden Biyolog ünvanı ile mezun oldum. 1983 yılında Yüksek Lisans, 1987 yılında da ‘’Doktora’’ tezimi verdim. 1986 yılında Doktora tezimi tamamlamak üzere, Türk Eğitim Vakfı-Prof. Dr. Hikmet BİRAND Bursu (TEV) ile İsveç’e gittim.
1987-1990 yılları arasında İsveç Bilim Enstitüsü’nün Uluslararası Bursunu (Avrupa Konseyi Çerçevesinde) 3 yıl üst üste kazandım. Bu süre içerisinde İsveç Bilim Akademisi (NOBEL) ve Devlet Doğa Bilimleri Müze’sinden almış olduğum burslarla F. Almanya’da Hamburg Üni., Finlandiya’da Helsinki Üni., ve İskoçya’da Edinburgh Royal Botanik Garden’da Doktora sonrası bilimsel çalışmalar yaptım.
1989 yılında İsveç Bilim Akademisi ve Devlet Doğa Bilimleri Müzesi’nin kuruluşunun ‘’250.yıl Özel Çevre ve Doğa Koruma Özel Ödülü’’, o güne kadar yapmış olduğum Bilimsel çalışmalardan ötürü tarafıma verilmiştir. 1990 yılında ‘’Uluslararası Genç Müteşebbisler Derneğinin (JEYCESS)’’ Bilimsel Önderlik Kategorisinde ‘’Türkiye Birincisi’’ olarak ‘’Yılın Genç Bilim Adamı’’ seçildim. 1997 yılında Türk Eğitim Vakfı (TEV) 30. Kuruluş yıldönümü ‘’En Başarılı Yurt Dışı Bursiyeri’’ ödülünü aldım.
2000 yılında Profesör ünvanı aldım. 2001-2004 yılları arasında Botanik Anabilim Dalı Başkanlığı yaptım. 2011 yılı Kasım ayında Dokuz Eylül Üniversitesi, Fen Fakültesi, Biyoloji Bölümüne atandım. 2011-2014 yıllarında Biyoloji Bölüm Başkanlığı yaptım.
2005 yılından beri Kene ve kene kökenli hastalıklar (Vektörel hastalıklar), özellikle ‘’Lyme Hastalığı’’ konusunda başta Tıp Fakülteleri olmak üzere çeşitli ortamlarda Akademik Konferanslar vermekteyim.

LYME HASTALIĞI’NIN SERÜVENİ………Lyme hastalı’ğının 1975-80’li  yıllarda Amerika , Connecticut eyaletinin Lyme kasabasın da başlayan ve bir türlü  ülkelerin sağlık otoriteleri tarafından kabul görmeyen , acıklı bir o kadar da talihsiz serüveni, 18 Haziran 2018’de (yaklaşık 40 yıl sonra) Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) “Kronik Lyme Hastalığı” ile ilgili üç yeni  ICD 11 kodu  kabul etmesiyle, şimdilik mutlu sonlandı!!!!  Dünya Sağlık Örgütüne üye diğer ülkeler gibi, TÜRKİYE’de 2022 yılına kadar, bu kararın gereklerini yerine getirmek zorunda!!!!! Avrupa Parlementosu 15.11.2018 tarihli oturumunda,Lyme’ın Avrupa’da endişe verici boyutlarda yayılması nedeni ile, ”Lyme Acil Eylem Planı” çağrısını onayladı!

2007 yılından beri, “365’den fazla hastalığı taklit eden Lyme Hastalığı”  ile ilgili çalışmalar yapmaktayım.   Gerek, yazılı ve görsel basında ki demeçlerim, gerekse başta Tıp Fakülte’leri olmak üzere farklı ortamlar da vermiş olduğum farkındalık konferanslarımın, yeterince duyarlılık yaratamadığı gerekçesiyle ,bu kitabı yazmaya karar verdim. 2016 yılından beri Lyme hastalığı ile ilgili Uluslar arası Tıp Konferanslarına yazılı ve poster bildirilerimle katılmaktayım. Avrupa’daki sağlıkla ilgili bilimsel dergilerde basılmış makalelerim mevcut.

Ayrıca ,” ICD11 Borreliosis Kodlarında (veya Ad Hoc Komitesinde) Sağlık Eşitliği için Ad Hoc Komitesi, Lyme ve Relapsing Fever Borreliosis “için ICD kodlarını iyileştirmek ve yetersiz kodların oluşturduğu İnsan Hakları ihlallerini ele almak için oluşturulmuş uluslararası, gönüllü,profesyonel bir komitenin üyesiyim. İsviçre-Cenevre’deki toplantılarda Ad Hoc Committe delegesi olarak yer aldım. Bu konuda Türkçe ve İngilizce yazılmış 2 kitabım bulunmakta.

       365’den fazla hastalığı taklit eden ve günümüzde “Yeni Büyük Taklitçi” olarak anılan ve Lyme hastalığına sebep olan  “Borrelia burgdorferi”  spiroket bakterisi, insan soyunun geleceğini tehlikeye atacak , Yüzyılın en tehlikeli  mikrobudur.. Ve günümüzde Dünya çapında yeni bir salgın’ın (Pandemi) nedenidir…      Ülkemizin güzel insanlarının,  bu son derece önemli konunun  aciliyetine gereken ilgi ve her türlü desteği vereceğine olan inancımla, sevgi ve saygılarımı sunarım.       

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.

Sadece bu ürünü satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.