Atatürk – Bir Ulusun Kurtarıcısı

Icinde Ne Var

 100,00

Stokta yok

Stok kodu: 978-605-031-265-2 Kategoriler: , ,

Kitap Hakkında

Sayfa Sayısı

112

Yayınevi

Atatürk Animasyon

Dil

Türkçe

ISBN

978-605-031-265-2

Yayım Tarihi

2019

Yazar Hakkında

Mehmet Şenocak

Mehmet Şenocak

Karikatürist, Yapımcı ve Yönetmen.

Mehmet Şenocak 1985 yılında karikatür çizmeye başladı. Mehmet Şenocak'ın ilk profesyonel karikatürleri 1990 yılında Gırgır dergisinde yayınlandı. Şenocak’a ait karikatür, espri ve çizgi öyküler, birçok mizah dergisinde yer aldı.

Anadolu Üniversitesi Sosyoloji mezunu olan Mehmet Şenocak okul eğitimi dışında sinema ve film yapımı konularında eğitimler aldı. 1993 yılında çizgi film çalışmalarına başlayan Şenocak 10’dan fazla çizgi filmin yapımında bulundu. Mehmet Şenocak, 2000 yılında AnimaTürk Animasyon'u kurdu ve yüzlerce kısa ve orta metrajlı animasyon film yaptı, yönetti. Birçok önemli firmaya animasyon, reklam filmi ve çeşitli tasarım çalışmalarını ekip arkadaşlarıyla birlikte hazırladı.

Mehmet Şenocak yakın zamanda Türkiye'nin ve dünyanın ilk Atatürk animasyon filminin senaryosunu yazmış ve yönetmiştir.

Çalışmalarına İstanbul'da AnimaTürk Animasyon'da devam eden Mehmet Şenocak Karikatürcüler Derneği ve Çizgi Film Yapımcıları Derneği üyesidir.

www.mehmetsenocak.com
https://www.instagram.com/mehmetsenocakcom/
https://twitter.com/mehmetsenocak
https://www.facebook.com/MehmetSenocakcom
https://www.linkedin.com/in/mehmet-şenocak-041b593b/

Karikatürist, çizgi film yapımcısı ve yönetmeni Mehmet Şenocak 2000 yılında AnimaTürk’ü kurduğunda Atatürk animasyon filmi yapmak ister ancak şartlar dolayısıyla hayata geçiremez. O dönemden itibaren çeşitli siyasetçi, sanatçı, kurum ve kişilerle görüşmeleri olur. Hatta Atatürk’ün manevi kızı olan Ülkü Adatepe’nin oğlu ile de ilk Atatürk çizgi filmi yapmak için bir araya gelirler ancak bu adım da filmin gerçekleşmesine yetmez.

2018 yılında Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 80. yıl dönümü dolayısıyla yazmış olduğu senaryoyu bir taslak video olarak hazırlar ve Atatürkçü olduğunu düşündüğü bir çok kişi ve kurumla paylaşır. Ancak çok ilginç cevaplar alır. Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nde Türkiye’nin en güçlü bankalarından birinin bu proje için parası yoktur, adında Türk geçen büyük firmalardan birinin stratejisine uygun değildir bu proje… Daha onlarca saçma ve ilginç mazeret…

Mehmet Şenocak filmi tamamlamaya karar vermiştir. Bu işi bir onur meselesi yapar. Arabasını satar, bankadan kredi çeker ancak 20 dakika olan filmin sadece yarısını tamamlayabilir. Sosyal medyadaki takipçilerinin ısrarı sonrası bir halk kampanyası yaparak Türk halkının desteğiyle filmi tamamlar. Filmi Youtube yükler ve 7’den 70’e 7/24 saat dünyanın her yerinden ücretsiz olarak izlenmesini sağlar.

Atatürk’ün unutturulmaya çalışıldığı bir dönemde Atatürk adına yapılmış dünyanın ilk Atatürk Animasyon / çizgi filminin kitabıdır bu… Bu kitap bu mücadelenin ürünüdür.

Bu proje çizgi roman kitabı olarak hazırlanırken filmde olmayan birçok detay ve bilgi de eklendi. Ayrıca muhteşem Atatürk tabloları çizen ressam ve çizgi roman sanatçısı Ersin Burak’ın Atatürk resimlerine yer verildi.

Bu kitapla Atatürk’ü öğrenen, anlayan çocuklar ve gençler, yaşadıkları vatanın tarihini de öğrenmiş olacaklardır. Geçmişini bilmeyen, geleceğini de bilemez!

Değerlendirmeler

Henüz değerlendirme yapılmadı.

Sadece bu ürünü satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.