Delikteki Okyanus

Icinde Ne Var

 10,00

Stokta yok

Stok kodu: 978-605-9385-22-0 Kategoriler: ,

Kitap Hakkında

Sayfa Sayısı

46

Yayınevi

Yazardan Direkt

Dil

Türkçe

ISBN

978-605-9385-22-0

Yayım Tarihi

2017

Yazar Hakkında

Deniz Atay

Deniz Atay

Deniz Atay, 6 Ocak 1994, İstanbul’da doğmuştur.

5 yaşında piyano eğitimi görmeye başlamıştır. 12 yaşına kadar temel klasik eğitim almıştır. 13 yaşında Suphi Toprakoğlu onun yaratıcılığını fark etmiş ve klasik eğitim yerine caz ve blues parçaları üzerinden doğaçlamalardan oluşan bir kulvar benimsemiştir.

Deniz, ilk bestesini 15 yaşında yapmıştır. 18-19 yaşına dek yaptığı besteler, arada enstrümantal besteler de olmak üzere ağırlıkla "rock ballad" tarzında olmuştur.

Lise yıllarında, hayatına müziğe yardımcı kol olarak edebiyatı da eklemiş; bu dönemde pek çok yerli/yabancı şiir onu derinden etkilemiştir. Aralarında Emily Dickinson, William Blake, Robert Frost gibi pek çok önemli şairin bulunduğu geniş bir ‘şair yelpazesinden’ şiirler çevirmiş, ilk şiirini 17 yaşında yazmıştır. “Sceneries from the Youth” isimli bir şiir kitabı bulunmaktadır. Ayrıca “Teardrops” şiiri "Contemporary Poetry Digest" tarafından 2015 ve 2016’nın en güzel 100 şiiri arasına girmiştir. Ayrıca “Şiirin Mevsimi”, “Sone – III”, “Düşlerim Bilir” ve “Umut” isimli şiirleri “Karabatak” dergisinin çeşitli sayılarında yer almıştır.

2 yıl boyunca, 2011'den 2013'e dek, Mustafa Saka Müzik Atölyesi'nde solfej ve şan eğitimi almıştır. Sonraki yıl, “Pera Müzik Okulunda” solfej ve piyano eğitimi almıştır. Besteciliği ise, 19 yaşında bilhassa Rachmaninoff’un 2. Piyano Konçertosu ve Chopin 1. Piyano Konçertosundan etkilenerek, klasik müziğe doğru kaymıştır. Hayallerine erişme isteği, şiir ve klasik müzik ve bu alanlarda edindiği birikimler, 2014’te ilk ciddi eseri olan “‘Sirius’ 1. Piyano Konçertosunu” besteleme kapısını açmıştır.
2015’te “‘Oberon’ 2. Piyano Konçertosunu” bestelemiştir. Yine bu sene içinde, baladlar, noktürnler ve valsler de dahil olmak üzere, solo piyano üzerine birçok beste yapmıştır.

2016’da piyano solo bestelerinin yanı sıra iki tane yaylı dörtlüsü ve bir senfoni bestelemiştir.

Her şey sanatçı olma kararıyla başladı. 14 yaşımdayken yaptığım ilk besteden sonra içimden müthiş bir heyecanla “işte ben ancak bunu yaparak mutlu olabilirim” demem ile hayatımın zorlaşmaya başlaması bir oldu. Artık geri dönülemez bir yoldaydım. Kararlılığım benim bu tünelden çıkış biletim olacaktı. Kendimi hayatın diğer nimetlerden uzaklaştırararak sadece sanatın verdiği ilahi hissin verdiği doyumla gençliğimi yaşadım diyebilirim. Biliyordum ki bir insan bana sanatın verdiği “evrendeki yaratıma katılma” bilinci ve hissi kadar doyum veremeyecek, heyecanlandıramayacaktı. Beste yaparak başladığım sanatçılık yolum, sanatçı olma kararını aldıktan yaklaşık 2,5 yıl sonra şiir yazarak ve çeviri yaparak başka bir kanal daha buldu. Sanatçıların “sadece kendi kendinden emir alma” özelliği de sanatçılık yolunu benim için iyice cazip kılan unsurdu.

Yol hep rengarenk değildi; karşıma beşeri ve durumsal pek çok engel çıktı. Bazen isyan ettim, bazen hayattan tat alamayacak noktaya geldim, kalbim kırıldı, öfkelendim… Ama bu yolun ancak o engeller sayesinde aşılabileceği konusunda düşüncelerim ve davranışlarım birbirleri arasındaki uyumu daha yeni bulabildi. Bazen beste yaparak bazense şiir yazarak, ama ne olursa olsun yaratarak, bu karanlık dünyaya ışık tutmak, bünyesinde, yüklediği sorumluluğun karşısında çok kuvvetli bir ışık barındırdığı için, hiçbir sanatçıya kendi yolu için “bu kadar zorluğa neden katlandım ki” gibi bir cümleyi asla kurdurtamaz. Sanatçı bireysel şovunu kolay kolay bitirecek insan değildir. O bir şahsiyettir. O, insanların da kolay yollarla kendi için hafif hale getirmeye çalıştığı bu yolun zorluklar kadar kalıcı güzellikler barındırdığını haykırmak ister. Çünkü bilir; herkes sanatçı doğar, mühim olan öyle kalmaktır.
Benim de hayatım boyunca ek işim, hem doğam hem de seçtiğim yoldan ötürü, hep bu olacak. “Yazdığım bu kitaptan insanlara ne kadar ışık geçse o kadar iyidir” cümlesini her sanatçı gibi ben de kuruyor olacağım. Herkese iyi okumalar…

Değerlendirmeler

Henüz değerlendirme yapılmadı.

Sadece bu ürünü satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.