Ahmet Yılmaz, 1955 yılında Trabzon’un Araklı ilçesine bağlı Pervane köyünde dünyaya geldi. İlkokulu burada tamamladı. Kısıtlı imkânlardan ötürü eğitime devam edemeyen Yılmaz, önce fotoğrafçılığa başladı. Sonra da 1973 yılında çalışmak üzere Avusturya’ya gitti.
Avrupa’ya giden Türklerin yaşadıkları sıkıntıları Yılmaz da yaşadı ve hem orada kendine bir hayat kurmak hem de memleketi ile bağını koparmamak için çabaladı. Avusturya’da çeşitli işlerde çalıştı, sonunda bir tekstil fabrikasında ram makinesi operatörü olarak uzun yıllar görev aldı. Memletinde evlendi, ailesini Avusturya’ya götürdü. Avusturya’daki Türkler için pek çok faaliyette bulundu. Spor faaliyetleri düzenledi, Türk gençlerin futbol takımlarına antrenörlük yaptı, cemaatin bir arada olmasını kolaylaştırmak adına cami yapımında aktif rol oynadı.
Yarım Asırlık Avusturya Hayatım isimli otobiyografik kitabı ve Bir Dokun Bin Ah İşit isimli yaşanmış hikâyeler kitabı Yazardan Direkt Yayınlarından çıktı. Ahmet Yılmaz’ın memleketinden uzak hayatı, geçim kaygısı, çocuklarının
geleceği için yaşadığı endişeler ve tanık olduğu tüm olaylar, Avrupalı Türklerin çoğunun ortak yaşam kavgalarını yansıtıyor.