A. Ümit İriş İstanbul’da 15.08.1949’da doğdu.

Sırasıyla Kızıltoprak İlkokulu, Saint Joseph Fransız Erkek Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme bölümünü bitirdi

İyi derecede Fransızca İngilizce ve İtalyanca okur, konuşur, yazar. Az oranda Arapça, Farsça, Almanca, İspanyolca anlar.

Çocukluk ve gençliğinden itibaren Grek ve MÖ 500 Grek öncesi dönem tarihlerine ve buluntularına merak sardı. Dış ticaretle uğraşmaya başladığı 1979 yılından itibaren yaptığı çeşitli seyahatlerde gerek lisanların gerekse eski M.Ö. 10.000 lerden bu yana biriktirilen arkeolojik buluntuların sembolikleri ile ilintiler kurarak geçmişle olan bağlantılarının günümüz kültürü üzerindeki etkilerini fark ve idrak etmeye başladı. Bunların sembol mesajlarını derleyerek yaptığı ilintilendirmelerin neticesinde bildiğimizi zannettiğimiz tarihten çok farklı bir zaman akışı olduğunu gözlemledi ve bugün akademik ve sosyal kanaat olarak birbirinden bağımsızmışlar, farklı milletler ya da kavimlermiş gibi algılanan toplumların birbirlerini etkilemelerinin hatta birbirlerini doğurmalarının ve sonra da etkileşimlerini sürdürmelerinin delillerini biriktirmeye başladı. Bu kitap, o delil ve idraklerin bir kısmının örnek bir paylaşımıdır. Bunun dışında diğer fark edişlerini paylaşmayı amaçladığı ‘’Tarih hakkında bildiklerimiz Hystoria mı Hysteria mı?’’ (Tarih mi İsteri mi?) adlı daha kapsamlı bir kitap üzerinde de çalışmaktadır.

A. Ümit İriş aynı zamanda iyi derecede keman ve piyano çalar.