Bir Diplomatın Hayat Yolculuğu

Icinde Ne Var

 45,00

Stok kodu: 978-605-9385-43-5 Kategoriler: , ,

Kitap Hakkında

Sayfa Sayısı

254

Yayınevi

Yazardan Direkt

Dil

Türkçe

ISBN

978-605-9385-43-5

Yayım Tarihi

2018

Yazar Hakkında

Füsun Dülger Charles

Füsun Dülger Charles

Füsun Dülger, 1944 yılında Ankara’da dünyaya geldi. İskenderiye, Anvers, Ankara, Cidde ve Stockholm’de büyüdü, Beyrut ve Cenevre’de ilk gençliğini yaşadı. Yirmi yaşında iken babasının Büyükelçi olarak görev yaptığı Şili’de evlendi. Daha sonra İngiltere, Arjantin ve Afrika’nın çeşitli yerlerinde yaşadı, tekrar İngiltere’ye dönerek 1978’de ilk evliliğini noktalamak zorunda kaldı. 1981’de ikinci eşi Kenneth Charles ile Londra’da hayatını birleştiren Füsun, Kenneth’ın Amerika’ya tayini sebebiyle çocuklarıyla birlikte New Jersey’e taşındı. Amerika’da lüks tüketim malları sektöründe satış temsilcisi olarak başladığı on sekiz yıllık kariyerini bölge müdürü olarak tamamladı. Mevlânâ Celâleddin Rumî'nin görüşlerine duyduğu yakın ilgiden dolayı Tasavvuf Felsefesi üzerine çalıştı ve evrenle olan manevi bağlarını keşfetme arzusunun sesine kulak vererek yoga ve meditasyon alanında çeşitli eğitimler aldı. Yetmiş yaşında başladığı emeklilik hayatına kadar bu alanlarda öğretmenlik yaptı. Üç evlat, dört torun sahibi olan Füsun Dülger Charles, eşi Kenneth Charles ile birlikte Amerika Birleşik Devletleri’nde New Jersey Eyaleti’nin Denville şehrinde yaşıyor.

Bir Diplomatın Hayat Yolculuğu, idealist bir Osmanlı gencinin İstanbul’un İtilaf Devletleri’nce işgalinden sonra Kuvayımilliye Hareketi’ne katılımıyla başlayan, ilerleyen yıllarda vatanına, milletine âşık bir Cumhuriyet diplomatı olarak Ankara, Londra, Bükreş, Paris, İskenderiye, Anvers, Cidde, Stockholm, Beyrut, Santiago’da sürdürülen ve İstanbul’da noktalanan hayatından kesitler sunmaktadır.

Bu kitabı okurken, tarih içinde hızlı bir yolculuğa çıkacak, uluslararası ilişkiler bakımından üstün başarılara imza atmış bir diplomatın müstesna kişiliğiyle göz göze gelecek ve gerçekten yaşanmış bir baba kız masalına tanıklık edeceksiniz.

Beni yalnız başına büyütüp yetiştiren babam Cevdet Dülger’in anısını canlı tutmak ve onu genç kuşaklarımıza bir nebze olsun tanıtmak için yazdığım bu kitap, fiziksel olarak uzakta ancak kalben çok yakınında olduğum vatanıma karşı bir borcumdur.

Değerlendirmeler

Henüz değerlendirme yapılmadı.

Sadece bu ürünü satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.