İndirim!

Hayat Elverirse + Elen (2’li set)

Orijinal fiyat: ₺ 63,00.Şu andaki fiyat: ₺ 50,00.

Stok kodu: 9786254006807-1 Kategoriler: ,

Kitap Hakkında

Yayınevi

Zorkal Yayın

Dil

Türkçe

ISBN

9786254006807

Yayım Tarihi

2020

Yazar Hakkında

Ekrem Ekşioğlu

Ekrem Ekşioğlu

Ortaokul yıllarında dünya edebiyatı ile tanışan Ekrem Ekşioğlu, lise yıllarında yerel gazetelerde sanat sayfaları hazırlamaya, şiirlerini yayınlamaya başladı. Marmara Üniversitesi’nde işletme eğitimi aldı. Çeşitli dergi ve gazetelerde şiirleri, öyküleri yayınlanan yazarın ilk şiir kitabı “Kanımla Döllenen Zaman” 2008 yılında yayımlandı.Biz onu şair olarak tanısak da yaşadığı döneme tanıklığın ve taraf olmanın sorumluluğuyla yola çıkıp, 12 Eylül dönemini anlatan iki roman yazdı. Yazarın, gerçeğe dayalı kurgu olarak tasarladığı romanların ilki “Hayat Elverirse” daha önce özet olarak yayımlanmıştı. Bu defa tam metin olarak Yazardan Direkt Yayınevi tarafından yayımlandı. Dönemin ikinci romanı “Elen” ise yayına hazırlanıyor ve önümüzdeki günlerde yayımlanacak. Bu iki romanı için “ Yirmi yıl belleğimin sınırlarını zorlayan bu öyküyü dışarı atarak tanıklığın sorumluluğundan kurtulup, hayata borcumu ödedim. “ demiştir.

Hemen bütün yazdıklarında çocukluğunun geçtiği İkizdere’nin yağmur kokusunu duyabilirsiniz.

HAYAT ELVERİRSE

Hayatın insafına bırakılmış kabulleri sarsan eşsiz bir mücadele içinde, “Aşk mı ideal mi kazanacak?” sorusunu durmadan okura sordurtan Hayat Elverirse’de bir dönemin tanıklığını yapanların çok iyi hatırlayacağı, bilmeyenlerin de çok katmanlı okuma sayesinde o dönemi keşfedeceği detaylar, katmanlı bir okumayla okuru alıp bambaşka bir dönemin içine bırakıyor.

Ayten Mutlu’nun dediği gibi,

“Anakronik bir düzlemde, yıkımlarla gelmiş ve hâlâ gitmemiş bir 12 Eylül döneminin gölgesinde bir panoramadır öte yandan romanda alt izlek. Kimimizin birebir tanığı olduğu o korkunç yıllar, günümüzde olduğu gibi, sisli bir sabah esintisiyle romanın sayfalarını dolanıp durmakta.

Okur, “Belleğinde kalan anıları parça parça birleştirerek” hayatından süzülen tutkuların, sevinçlerin, acıların aynasından bakarak kendisine bu soruyu soracaktır mutlaka; değer miydi? Ama yanıtı da okurun kendisi vermek zorunda. Tutkulu bir aşkla birbirine bağlanan Elen ve Sinan yol ayrımına geldiklerinde bu soruyu soracaklar mı?  Sizce hangi aşk galip gelecek? Peki, hangimiz bir ömrü birkaç güne sığdırmayı göze alabilecek kadar yürekliyiz?”

Aşkın ve ideallerin arasında geçen bir döneme dair, bugüne dek yazılmışların çok ötesinde, farklı bir anlatım, masalsı bir dil ve adeta okura yol arkadaşlığı yapan bir roman, Hayat Elverirse.

ELEN

Elen, çölü yeşertecek kuyunun yerini bilen derviş bilgeliğiyle kaleme alınmış bir roman . Ancak yazar olayların önüne düşmeden, yalnızca kalemiyle izleyerek yakalamış derviş bilgeliğini. Bu da romanı hem ilginç kılmış, hem de büyülü hale getirmiş.

Elen, bitmeyen  kavganın içinde örülmüş aşk romanı aslında. Elen’le Sinan’ın aşkı! Bu roman bir solukta okunur mu? Hayır! Dilin akıcılığına, anlatımın zaman zaman gidip şiirin sınırlarına  dayanmasına rağmen hayır! Çünkü durup düşünmeniz gerekecek. Belki kendi içinizde yeni yolculuklara çıkacaksınız. Kendinizden yeni kendinize doğru yol alacaksınız belki de…

Elen’i okurken belli aralıklarla elinizden düşüreceksiniz kim bilir. Çünkü birini aramaya çıkacaksınız: İnsanı! Yazar devreye girecek bu arada ve “işe kendinizden başlayın” diye fısıldayacak yüreğinize. Size kim söyledi,  “gelip  bir bahçe aşkın tam ortasına düşün” diye!

Hayrettin Geçkin

Değerlendirmeler

Henüz değerlendirme yapılmadı.

Sadece bu ürünü satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.