Klonlama Nasıl Yapılır?

 45,00

Stok kodu: 978-625-7237-14-7 Kategoriler: ,

Kitap Hakkında

Yayınevi

Yazardan Direkt

Dil

Türkçe

ISBN

978-625-7237-14-7

Yazar Hakkında

Sema Birler

Sema Birler

İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nden 1987 yılında mezun oldu ve aynı yıl Dölerme ve Sun’i Tohumlama Anabilim Dalı’nda araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. 1992 yılında TÜBİTAK tarafından desteklenen tez projesi ile doktora eğitimini tamamladı. Almanya - Hannover Veteriner Fakültesi, Reprodüksiyon Enstitüsü’nde 1993 ve 1994 (TÜBİTAK-DFG bursu ile) yıllarında üreme biyoteknolojisi konusunda çalışmalarda bulundu. 1996 yılında yardımcı doçent, 1997 yılında doçent unvanını kazandı. 2003 yılında kendi alanında ilk kadın profesör oldu. 2004-2007 yılları arasında Fakülte Kurulu Üyeliği, 2007-2010 yılları arasında TÜBİTAK – Tarım Orman Veterinerlik Araştırma Grubu Yürütme Komitesi Üyeliği, 2016-2018 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Senato Üyeliği yaptı.

2008 yılında Türk Veteriner Hekimleri Birliği Bilim Ödülü’nü kazandı. Yoğun akademik çalışmalarının yanında, çocuklara bilim farkındalığı oluşturmak amacıyla birçok ilkokul, ortaokul ve lisede öğrencilere davetli konuşmalar yaptı.

Ülkemizde ilk in vitro yöntemle üretilmiş kuzuların (2000), ilk klon canlıların (2007), ilk transgenik tavşan ve kuzuların (2013) üretildiği projelere başkanlık yaptı.

Halen İstanbul Üniversitesi – Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Dölerme ve Sun’i Tohumlama Anabilim Dalı’nda profesör olarak çalışan Sema Birler, evli ve bir çocuk annesidir.

“Gelecek vadeden teknolojilerin çocuklara tanıtılması ve sevdirilmesi bir ülkenin geleceği için en önemli konulardan bir tanesidir.

Bir teknolojinin çok ileri bir teknoloji olması, çocukluk hayallerinin önünde bir engel olmamalı. Çocukluk hayallerinizi bir düşünün; o dönemde size çok mümkün gelen bu hayalleri koruyacak ve geliştirecek kitaplar, programlar, kurslar olsaydı yaşamınız nasıl şekillenirdi? Bir dönem uzay bilimleri bütün çocukların hayallerini süsledi ve bunun sonucunda o çocukluk hayalleri yüzlerce bilim insanının bilim dünyasına kazandırılmasında çok büyük bir motivasyon oldu.

Ülkelerin geleceği bilimdedir ve bilimsel büyük hayallere ancak küçük adımlarla erişilebilir. Gelecek vadeden teknolojilerin genç beyinlere tanıtılması ve hayal etmelerinin sağlanması gerekir. Bu kitap ile klonlama özelinde geleceğin bilimi olan biyoteknoloji konusunda çocukları özendirmek ve teşvik etmek istedim.”

Ülkemizde ilk klonlama projesini başarı ile yürüten ve ilk klon canlıların üretimini sağlayan Prof. Dr. Sema Birler tarafından yazılan bu kitap, çocuklara bilim farkındalığı ve bilim sevgisi kazandıracaktır. Çocuklar bu kitaptaki özel ve eğlenceli çizimlerin de yardımıyla bilimsel bir çalışmanın adımlarını, heyecanını öğrenecekler ve bilimsel bir sürece katılacaklar.

Değerlendirmeler

Henüz değerlendirme yapılmadı.

Sadece bu ürünü satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.