Lumiéres

Icinde Ne Var

 28,00

Stok kodu: 978-625-7237-45-1 Kategoriler: , ,

Kitap Hakkında

Sayfa Sayısı

40

Yayınevi

Yazardan Direkt – Türkiye

Dil

Fransızca

ISBN

978-625-7237-45-1

Yayım Tarihi

2022

Cilt

Kağıt Kapak (Paperback)

Yazar Hakkında

Mehmet Gügercinoğlu

Mehmet Gügercinoğlu

İstanbul'un Hasköy semtinde doğup büyüyen yazar, Hasköy Lisesi'ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi Fransızca öğretmenliği ve sınıf öğretmenliği bölümlerinden mezun oldu. Yazma, yazarın hayatının her döneminde kimi zaman şiir kimi zaman da hikâye olarak var olmuştur.

İlk kitabı Vazgeçme Çocuk adlı şiir kitabıdır. İkinci kitabı Lumières ise dünyada daha çok insana ulaşmak amacıyla Fransızca olarak kaleme alınmış ve dünyanın birçok ülkesinde satışa sunulmuştur. Bu anlamda belki de Türkiye'de Fransızca yazan ilk şairlerden biridir.

Mehmet Gügercinoğlu tarafından sevgi ve yaşama dair felsefi görüşlerin şiir diliyle kaleme alınan Lumières, 31 farklı şiirden oluşuyor. Türkiye’de Fransızca yazan ilk şairlerden biri olan yazarın dünyanın pek çok ülkesine ulaşmayı hedeflediği kitapta; farklı ülkelerde yaşayan ve farklı ve farklı dilleri konuşan insanları, duyguların bir araya getirdiği anlatılıyor. İnsanların aşk, hayat hakkındaki bakış açılarını felsefe ve duygularla birleştirerek şiir sayesinde insanlara dokunmanın önemi vurgulanıyor. Sébastien de Courtois, Mehmet Gügercinoğlu’nu, “kökleri Boğaz’a uzanan bir sözcük âşığı” olarak tanımlıyor. Tutku dolu duyguları ve o duyguların buluşturduğu insanları, bu Fransızca eserde şiirlerine yansıtan yazar, tanıdık acılara optimist bir yaklaşımla temas ediyor. 

 

Değerlendirmeler

Henüz değerlendirme yapılmadı.

Sadece bu ürünü satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.