Deniz Atay, 6 Ocak 1994, İstanbul’da doğmuştur.

5 yaşında piyano eğitimi görmeye başlamıştır. 12 yaşına kadar temel klasik eğitim almıştır. 13 yaşında Suphi Toprakoğlu onun yaratıcılığını fark etmiş ve klasik eğitim yerine caz ve blues parçaları üzerinden doğaçlamalardan oluşan bir kulvar benimsemiştir.

Deniz, ilk bestesini 15 yaşında yapmıştır. 18-19 yaşına dek yaptığı besteler, arada enstrümantal besteler de olmak üzere ağırlıkla “rock ballad” tarzında olmuştur.

Lise yıllarında, hayatına müziğe yardımcı kol olarak edebiyatı da eklemiş; bu dönemde pek çok yerli/yabancı şiir onu derinden etkilemiştir. Aralarında Emily Dickinson, William Blake, Robert Frost gibi pek çok önemli şairin bulunduğu geniş bir ‘şair yelpazesinden’ şiirler çevirmiş, ilk şiirini 17 yaşında yazmıştır. “Sceneries from the Youth” isimli bir şiir kitabı bulunmaktadır. Ayrıca “Teardrops” şiiri “Contemporary Poetry Digest” tarafından 2015 ve 2016’nın en güzel 100 şiiri arasına girmiştir. Ayrıca “Şiirin Mevsimi”, “Sone – III”, “Düşlerim Bilir” ve “Umut” isimli şiirleri “Karabatak” dergisinin çeşitli sayılarında yer almıştır.

2 yıl boyunca, 2011’den 2013’e dek, Mustafa Saka Müzik Atölyesi’nde solfej ve şan eğitimi almıştır. Sonraki yıl, “Pera Müzik Okulunda” solfej ve piyano eğitimi almıştır. Besteciliği ise, 19 yaşında bilhassa Rachmaninoff’un 2. Piyano Konçertosu ve Chopin 1. Piyano Konçertosundan etkilenerek, klasik müziğe doğru kaymıştır. Hayallerine erişme isteği, şiir ve klasik müzik ve bu alanlarda edindiği birikimler, 2014’te ilk ciddi eseri olan “‘Sirius’ 1. Piyano Konçertosunu” besteleme kapısını açmıştır.
2015’te “‘Oberon’ 2. Piyano Konçertosunu” bestelemiştir. Yine bu sene içinde, baladlar, noktürnler ve valsler de dahil olmak üzere, solo piyano üzerine birçok beste yapmıştır.

2016’da piyano solo bestelerinin yanı sıra iki tane yaylı dörtlüsü ve bir senfoni bestelemiştir.