Ece Yazıcı 1977 yılında Tekirdağ’da doğdu. Babasının görev değişikliği nedeniyle yaşamına 1984 yılından itibaren İstanbul’da devam etti. Orta ve lise öğrenimini Ataköy Lisesi’nde, lisans eğitimini ise İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde tamamladı. Aynı yıl, finans sektöründeki kariyerine ilk adımını attı. Deneyimlerini, İstanbul Ticaret Üniversitesi Uluslararası Bankacılık ve Finans yüksek lisans eğitimi ile pekiştirdi.
Kurumsal hayattaki temposuna devam ederken, sanatı ve farklılıkları keşfetme tutkusuyla birbirinden özel alanlarda eğitim alarak çok yönlü bir yaşam yarattı. Anadolu Üniversitesi Aşçılık ön lisans programındaki teorik bilgilerini Mutfak Sanatları Akademisi (MSA), Miele Yemek Atölyesi ve İntema Yaşam Mutfak gibi organizasyonlarda uygulamaya dönüştürürken; Wine & Spirit Education Trust (WSET) 1. ve 2.Seviye Şarap Yeterlilik sertifikalarını almaya hak kazandı. Gastronomi eğitimlerinin yanı sıra Japonca ve İtalyanca öğrendi.
Hayal gücüne ve kalemine duyduğu güven, yaratıcı yazarlık atölyeleri ile yolunu kesiştirdi. Yazma macerası, odağında şarabın bulunduğu bir blog açması ile başladı ve 1 Numaralı Peron isimli ilk kitabının yaratım sürecinde ise yoğun bir biçimde devam etti.
Hâlen finans sektöründeki çalışmalarına yönetici pozisyonunda devam etmekte ve Marka İletişimi eğitimi almaktadır.