Samsun doğumlu, beş çocuklu ailenin en küçüğü olan Fuat Uğur güzel, eğlenceli ve aynı zamanda acıklı bir çocukluğun ardından Samsun’da liseden mezun oldu. Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme-Muhasebe Bölümü’nü istemeyerek de olsa bitirdi ve kendini sağ-sol çatışmalarının tam ortasında bulduğu sırada gazeteciliğe başladı; Politika gazetesinde Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık muhabiri olarak.
Gazete kapandıktan sonra Çalışma Bakanlığı’nda İş Müfettişi olarak görev yaptı. Uluslararası bir Barış Bildirisi’ni imzaladı diye Gaziantep’e sürgün edildi. Yaklaşık 4 yılın sonunda istifa edip iş müfettişi ve avukat arkadaşlarıyla bir hukuk bürosu kurdu. Bu süre içinde iş arkadaşıyla 7 ciltlik Açıklamalı Sosyal Güvenlik Mevzuatı’nı yazdı.
Evlendi ve ardından Hürriyet’le yeniden gazetecilik mesleğine döndü. Gazeteciliğe Güneş, İnterstar televizyonu ve Kanal 6 ile devam etti. ATV’de Aktör Süleyman Turan’ın sunuculuğunu yaptığı ‘Kayıp Aranıyor’ ile Aktör Aykut Oray’ın sunuculuğunu yaptığı ‘Katil Kim?’ adlı programlarda yapımcı ve editörlük görevini yürüttü.
Ardından Nokta Dergisi ve Yeni Yüzyıl Haber Müdürlüğü, İntermedya dergi grubu genel koordinatörlüğü, Show Tv Ankara temsilciliği, ATV Haber Genel Yayın Yönetmenliği yaptı.
On yıldır ATV Avrupa’da “Avrupa’da Gündem” programının yapımcılığını ve sunuculuğunu yürütüyor. Ayrıca Türkiye gazetesinde yazıyor.
Meslek yaşamında çeşitli ödülleri var. Öyküleri, Adam Öykü dergisinde yayımlandı. 1998 yılında
“Kutsal Tiber’e Yolculuk” adlı ilk hikâye kitabını çıkardı. İkincisi 2008 yılında “Yalnız Ruhlara Elma Şekeri” adıyla yayımlandı.
Bu arada Ayandon Fırtınası adlı film öyküsü Antrakt dergisi ile Fida Film’in açtığı “Film hikâyesi” yarışmasında ödül aldı.
Çerkes kökenlidir. Bu yüzden kültürel kimliğin ve Çerkes dilinin yok olmaması için çalışmalar yapıp yazılar yayımlamaktadır.
Bir kız çocuğu var.