Öcalan ve Türk Medyası

eKitabınızı okuyabilmeniz için EPUB uygulamasını indirmeniz gereklidir.
EPUB uygulaması olmadan ekitabınızı okuyamazsınız.


Icinde Ne Var

 180,00

Stok kodu: 978-625-7237-48-2 Kategoriler: , , ,

Kitap Hakkında

Sayfa Sayısı

285

Yayınevi

Yazardan Direkt – Türkiye

Dil

Türkçe

ISBN

978-625-7237-48-2

Yayım Tarihi

2022

Cilt

Kağıt Kapak (Paperback)

Yazar Hakkında

Turan Özcan

Turan Özcan

1952 yılında Bursa’da doğdu. Ortaokuldan sonra yatılı olarak Çankırı Astsubay Sınıf Hazırlama Okulu’na girdi.
1970 yılında, Tuzla Piyade Okulu’ndan astsubay olarak mezun oldu.
1975 yılında astsubaylıktan istifa etti. 1976 yılında Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulu’na (İletişim Fakültesi) girdi. Öğrencilik yıllarında; Türk Haberler Ajansı (THA) Ankara Bürosu’nda, 1980 yılından sonra THA Bursa Bürosu’nda, Bursa’daki yerel ve ulusal gazetelerde çalıştı. Yerel gazetelerde muhabirlik, sayfa sekreterliği, sorumlu müdürlük, Dünya gazetesinde Bursa temsilciliği, Milliyet gazetesinde ekonomi-politika muhabirliği yaptı.
1984 yılı Eylül ayında Türkiye Komünist Partisi–Birlik üyeliğinden tutuklandı. Gölcük, Selimiye ve Metris Askeri Cezaevlerinde yattı.
1987 yılında Almanya’ya iltica etti. Almanya’da bilgisayar programcılığı öğrendi ve yazılım uzmanı olarak çalıştı.
Yazdığı “Yıl 2040 Yaşlılara Ölüm” isimli araştırması, Türkiye ve Orta Doğu Forumu Vakfı, Özgür Üniversite tarafından Özgür Üniversite Kitaplığının 7. kitabı olarak Vakıf ve Üniversite Başkanı Dr. Fikret Başkaya’nın önsözü ile 1998 yılında yayımlandı.
Hâlen Almanya’da yaşıyor. Evli, üç çocuğu ve üç torunu var.

TÜRK MEDYASININ MUMU…

13 Kasım 1988 Cuma günü öğleden sonra Türk televizyon kanalları Abdullah Öcalan’ın İtalya’da yakalandığını haber vermeye başlamıştı. Resmi açıklamalarda “Bölücü terör örgütünün başı Abdullah Öcalan Türkiye’ye teslim edilmek üzere İtalya’da tutuklanmıştır” deniliyordu.

Alman NTV haber kanalı ise aynı gün haberi “PKK lideri Abdullah Öcalan İtalya’da sahte pasaportla yakalandı. Gözaltına alınan Öcalan’ın siyasi iltica için İtalyan makamlarına başvurduğu belirtildi” şeklinde veriyordu.

Türk televizyonları Öcalan’ın İtalya’da tutuklanarak hapishaneye konulduğunu birkaç gün haber olarak verdiler. Üç gün sonra Türkiye Cumhuriyeti Devleti Roma Büyükelçisi İnal Batu “Öcalan’ın hastanede olduğunu teyid edebilirim” diyerek gerçeği haber verdi.

Ve 23 Kasım 1998 tarihli Sabah gazetesi: Kandırdığı gençleri ölüme yollayan Apo, Roma yakınlarındaki iki katlı yazlık villasında keyif çatıyor. İtalyan polisi, katilin korumalığını yapıyor.

Şubat 1999’da Türk gazeteleri Türkiye’nin Öcalan’ı Kenya’dan nasıl büyük bir operasyonla kaçırdığını ballandıra ballandıra yazdılar. Kitapta ayrıntıları var.

Yıllar sonra 13 Nisan 2005 tarihinde dönemin Başbakanı Bülent Ecevit, Sabah gazetesiyle yaptığı bir söyleşide şöyle diyecekti: “Amerika bize Apo’yu neden verdi onu hâlâ ben de bilmiyorum…“

Oxford Üniversitesi Reuters Enstitüsü’nün 2018 yılında yaptığı bir araştırmaya göre Türkiye, dezenformasyon ve sahte haberin en çok görüldüğü ülke.

Değerlendirmeler

Henüz değerlendirme yapılmadı.

Sadece bu ürünü satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.