İş Analizi- Soru ve Yanıtlarla

Icinde Ne Var

 150,00

Stok kodu: 978-625-7237-46-8 Kategoriler: , ,

Kitap Hakkında

Sayfa Sayısı

226

Yayınevi

Yazardan Direkt

Dil

Türkçe

ISBN

978-625-7237-46-8

Yayım Tarihi

2022

Cilt

Kağıt Kapak (Paperback)

Yazar Hakkında

Bahtiyar Eren

Bahtiyar Eren

1973 yılında İşviçre’de doğdu. İlköğrenimini İzmir’de tamamladı ve Maltepe Askeri Lisesi’nden 1991, Hava Harp Okulu Endüstri Mühendisliği bölümünden 1995 yılında mezun oldu. 1998-2000 yılları arasında ABD Hava Kuvvetleri Teknoloji Enstitüsünde Yöneylem Araştırması ana bilim dalında yüksek lisans yaptı. 2012 yılında Kara Harp Okulu Savunma Bilimleri Enstitüsünde yöneylem araştırması alanında doktora eğitimini tamamladı.

Yüksek lisans ve doktora tezi uluslararası akademik yayınevi olan Springer yayınevi’nin “Military Logistics: Research Advances and Future Trends” kitabının üç bölümünde yayımlandı.

2000 yılından itibaren Hv.K.K.lığı karargahında yeniden yapılandırma, vizyon ve konsept oluşturma projesinde, HvBS ERP bilgi sistem projesinde, doktrin ve alınan dersler, fonksiyonel analiz ve karar destek konularında çalıştı.

Sorumlusu olduğu “Hv.K.K.lığı Fonksiyonel Analiz Çalışma Grubu (FAÇG) Projesi”, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Genel Müdürlüğü’nün 2016 yılındaki Verimlilik Projesi Yarışmasında Kamu kategorisinde 3’üncülük ödülüne layık görüldü.

Amerikan Kalite Derneğinin (American Soceity of Quality-ASQ) Altı Sigma Yeşil Kuşak (Sertifika Nu.:12566), Altı Sigma Kara Kuşak (Sertifika Nu.:16389) ve Kalite Mühendisliği (Sertifika Nu.:96872) sertifikalarına sahiptir.

2013-1017 yılları arasında, Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nde lisans, Atılım Üniversitesi’nde lisans ve yüksek lisans seviyesinde havacılık yönetim, bakım ve güvenilirlik, kalite, sayısal karar verme konularında Türkçe ve İngilizce dersler vermiştir. Ayrıca, MSB Savunma Sanayi ve Teknoloji Eğitim Merkezi (SATEM)’nde, MSÜ Hava Harp Enstitüsü’nde, NATO Barış için Ortaklık Eğitim Merkezi (BİOEM)’nde Türkçe ve/veya İngilizce ders/kurs vermiştir. BİOEM kapsamında, gezici eğitim timi üyesi olarak Kosova ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde ders vermiştir.

Ağustos 2017 tarihinden itibaren Kuveyt Askeri Ataşesi olarak görev yapmaktadır.

Bahtiyar Eren YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCxMmXLJBx712F9bo0AhvWrw

Bu kitapta, iş analizi ve ilişkili konular ile ilgili olarak sıklıkla sorulan;
 İş ile ilgili hiyerarşik terimler nelerdir?
 İş nedir? İş analiz sürecinin adımları nelerdir? İş Karakteristik Modeli nedir?
 İş analizi ile İş tasarımı arasındaki ilişki nedir?
 İşi basitleştirme, genişletme ve zenginleştirme ile iş rotasyonu nedir?
 İş analizi nedir? Ne değildir? Niçin yapılır?
 Norm kadro analizi, iş etüdü ve norm kadro analizi arasındaki ilişki nedir?
 İş analizinde kullanılan yöntemler nelerdir?
 İş analizinde kullanılan anket yönleri nelerdir? Özellikleri nelerdir?
 Bir pozisyonu/kadroyu tanımlamak için hangi bilgilere ihtiyaç duyulur?
 İşe yönelik yetenek çeşitleri nelerdir?
 İş analizinde dikkat edilmesi gereken iş ortamı, bilgi, beceri alanları nelerdir?
 İş analizinde dikkat edilmesi gereken eylemler, fiziksel ve sosyal faktörler nelerdir?
 İş analizinde dikkat edilmesi gereken kişilik özellikleri ve değerler nelerdir?
 Görev metni oluşturulurken faydalanabilecek eylem listesi var mıdır?
 Vizyon, misyon, strateji, temel değerler, amaç ve hedefler ile iş analizi arasındaki ilişki nedir? gibi sorular cevaplanmıştır.
Sorular cevaplanırken akademik bilgilerden faydalanılmış, konuların daha kolay anlaşılması için günlük hayata ilişkin söz ve hikâye ile konular desteklenmiştir. Soru ve cevapların takip ve kontrolünün kolay olması için cevaplar tablo, şekil ve maddeler halinde hazırlanmıştır.
İş analizindeki kavramlar anlatılırken İngilizce literatürdeki orijinal kavramı ve Türkçe karşılığı birlikte sunulmuştur. Gerektiğinde Türkçe İş analizi literatürde kullanılmak üzere yeni kavramlar önerilmiştir.

Değerlendirmeler

Henüz değerlendirme yapılmadı.

Sadece bu ürünü satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.