Cemil Özer, ömrünün büyük bölümünü asker olarak geçirdi. Emekliliğin ardından toplumsal fayda tabanlı aktif bir faaliyet içine girdi.

1957’de Harbiye’den topçu subayı olarak mezun oldu. Harp Akademileri’nde aldığı eğitim sonucunda kurmay subaylığa yükseldi. ABD Komuta ve Kurmay Koleji ile Roma, NATO Savunma Koleji’nde eğitim gördü. Kara Harp Akademisi’nde öğretim üyeliği yaptı. Kariyerinin önemli bir bölümünü yurt içi ve yurt dışında NATO karargahlarında hizmet ederek geçirdi. Yurdun değişik coğrafyalarında görev aldı. 1990’da Tümgeneral rütbesiyle TSK’dan emekli oldu.

Sivil yaşamında, “Ülkeye hizmete nasıl devam edebilirim?” arayışına girdi.

Expo Channel’da, haftada bir gün yayınlanan, “Üçüncü Göz” adlı, canlı televizyon programında, güncel, ekonomi ve siyasi gelişmelerin analizini yapan dört kişilik ekipte yer aldı. Marmara ve Yeditepe Üniversiteleri’nde, beş yılı aşkın bir süre, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Dersleri verdi. Yeditepe Üniversitesi’nde, Sosyal Antropoloji dalında doktora çalışması yaptı.

Özer, www.icerikfabrikasi.com sitesinde güncel olayları analiz ettiği yazılarına devam ediyor. Aynı zamanda İndeks Konuşmacı Ajansı’na bağlı olarak, tarih, siyaset ve güvenlik ana konularında profesyonel konuşmalar yapıyor.