İndirim!

Yalın Yönetim Teknikleri ve Altı Sigma Yönetimi-1 (iki kitap birlikte)

Icinde Ne Var

Orijinal fiyat: ₺ 300,00.Şu andaki fiyat: ₺ 250,00.

Stok kodu: 978-625-7237-01-7-1 Kategoriler: , ,

Kitap Hakkında

Sayfa Sayısı

235

Yayınevi

Yazardan Direkt

Dil

Türkçe

ISBN

978-625-7237-01-7

Yayım Tarihi

2020

Yazar Hakkında

Bahtiyar Eren

Bahtiyar Eren

1973 yılında İşviçre’de doğdu. İlköğrenimini İzmir’de tamamladı ve Maltepe Askeri Lisesi’nden 1991, Hava Harp Okulu Endüstri Mühendisliği bölümünden 1995 yılında mezun oldu. 1998-2000 yılları arasında ABD Hava Kuvvetleri Teknoloji Enstitüsünde Yöneylem Araştırması ana bilim dalında yüksek lisans yaptı. 2012 yılında Kara Harp Okulu Savunma Bilimleri Enstitüsünde yöneylem araştırması alanında doktora eğitimini tamamladı.

Yüksek lisans ve doktora tezi uluslararası akademik yayınevi olan Springer yayınevi’nin “Military Logistics: Research Advances and Future Trends” kitabının üç bölümünde yayımlandı.

2000 yılından itibaren Hv.K.K.lığı karargahında yeniden yapılandırma, vizyon ve konsept oluşturma projesinde, HvBS ERP bilgi sistem projesinde, doktrin ve alınan dersler, fonksiyonel analiz ve karar destek konularında çalıştı.

Sorumlusu olduğu “Hv.K.K.lığı Fonksiyonel Analiz Çalışma Grubu (FAÇG) Projesi”, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Genel Müdürlüğü’nün 2016 yılındaki Verimlilik Projesi Yarışmasında Kamu kategorisinde 3’üncülük ödülüne layık görüldü.

Amerikan Kalite Derneğinin (American Soceity of Quality-ASQ) Altı Sigma Yeşil Kuşak (Sertifika Nu.:12566), Altı Sigma Kara Kuşak (Sertifika Nu.:16389) ve Kalite Mühendisliği (Sertifika Nu.:96872) sertifikalarına sahiptir.

2013-1017 yılları arasında, Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nde lisans, Atılım Üniversitesi’nde lisans ve yüksek lisans seviyesinde havacılık yönetim, bakım ve güvenilirlik, kalite, sayısal karar verme konularında Türkçe ve İngilizce dersler vermiştir. Ayrıca, MSB Savunma Sanayi ve Teknoloji Eğitim Merkezi (SATEM)’nde, MSÜ Hava Harp Enstitüsü’nde, NATO Barış için Ortaklık Eğitim Merkezi (BİOEM)’nde Türkçe ve/veya İngilizce ders/kurs vermiştir. BİOEM kapsamında, gezici eğitim timi üyesi olarak Kosova ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde ders vermiştir.

Ağustos 2017 tarihinden itibaren Kuveyt Askeri Ataşesi olarak görev yapmaktadır.

Bahtiyar Eren YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCxMmXLJBx712F9bo0AhvWrw

Bu kitapta, Altı Sigma yönetimi ile ilgili olarak;

 • Altı Sigma yönetimini popüler kılan hususlar nelerdir?
 • Kalite Yönetimi, Yalın Yönetim ve Altı Sigma Yönetimi arasındaki farklılıklar ve benzerlikler nelerdir?
 • Kaliteye öncülük yapan Shewhart, P.Crosby, Dr.Deming, Dr.Feigenbaum, Dr.Ishikawa, Dr.Juran, G.Taguchi ve S.Shingo gibi sekiz büyük bilim insanının katkıları nelerdir?
 • Organizasyonun süreç olgunluk seviyesi ölçülebilir mi? Nasıl ölçülebilir?
 • Üretilen mal ve hizmetin Altı Sigma seviyesi nasıl hesaplanır?
 • Altı Sigma projelerinde başarısızlık nedenleri nelerdir? Alınan dersler nelerdir?
 • Altı Sigma projelerinde takım çalışması nedir? Altı Sigma proje yöneticisi, Uzman kara kuşak, Kara kuşak, Süreç̧ sahibi ve Yeşil kuşak gibi üyelerin görev ve sorumlulukları nelerdir?
 • Altı Sigma Yeşil Kuşak ve Kara Kuşak Sertifikasyon Programının konuları nelerdir? Soruları cevaplanmış,
 • Yalın Altı Sigma kapsamında önemli yer tutan ve sıklıkla karıştırılan veya birbiri yerine kullanılabilen Vizyon-Misyon-Strateji-Temel Değerler-Amaç ve Hedef kavramları ile Etkililik-Etkinlik ve Verimlilik kavramları açıklanmış ve örneklerle desteklenmiş,
 • SIPOC, QFD, FMEA, PERT ve CPM gibi yönetim teknikleri örneklerle detaylı olarak açıklanmış,
 • Klasik Yedi Temel Kalite Yönetim Aracı: (1) Kontrol Çizelgesi, (2) Histogram, (3) Serpilme diyagramı, (4) Pareto diyagramı, (5) Balık kılçığı diyagramı,  (6) Akış diyagramı, (7) Kontrol diyagramı,
 • İhtiyaç üzerine klasik yedi temel kalite yönetim aracına ilave olarak geliştirilmiş olan Yeni Yedi Kalite Yönetim aracı: (1) İlişki diyagramı, (2) Etkileşim diyagramı, (3) Ağaç diyagramı,
  (4) Önceliklendirme matrisi, (5) Matris diyagramları, (6) Süreç Karar Program Diyagramı, (6) Faaliyet ağ diyagramı teknikleri detaylı olarak anlatılmış ve örneklerle pekiştirilmiştir.

 

Bu kitapta, günümüzün popüler yönetim konularından birisi olan yalın yönetim ile ilgili sıklıkla sorulan;

 Yalın yönetim nedir? Kalite ile ilişkisi nedir?
 Yalın organizasyonların diğer klasik organizasyonlardan farkı nedir?
 Yalın organizasyonların özellikleri ve bileşenleri nelerdir?
 Ölçüt çeşitleri, bileşenleri ve yalın ölçütler nelerdir? gibi sorular cevaplanmıştır.

Değerlendirmeler

Henüz değerlendirme yapılmadı.

Sadece bu ürünü satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.